Pembe Diş Eti Estetiği

Diş eti sorunu yaşayan hastaların diş etlerine uygulanan işlemlere diş eti estetiği ya da pembe estetik adı verilir. Gingivoplastinin amacı asimetrik bozuklukları düzeltmektir. Yani güzel ve kusursuz bir görünüm elde etmek için çeşitli nedenlerle diş etlerinde ortaya çıkan sorunları gidermeye yönelik işlemlere pembe estetik denir.

Diş etlerinin renginden dolayı sağlıklı olmadığını anlamak kolaydır. Sağlıklı diş etleri berrak, pürüzsüz, diş tamamen kapandığında görünür ve pembedir. Gerekli tedavi işlemlerinden sonra diş etleri eski rengine kavuşacaktır.

Öncesi ve Sonrası Hastalarımız

Tarih: 07.08.2023

Tarih: 07.08.2023

Tarih: 07.08.2023

PEMBE ESTETİK NASIL YAPILIR?

Pembe estetik , gelişmiş anestezi teknikleri uygulanması ile tamamen ağrısız olarak yapılan küçük cerrahi operasyonlara denir. Ameliyat sonrasında hastamızın günlük hayatı kesintiye uğramaz. Bir hafta içinde normale dönen diş etleri, neredeyse tüm hastalarda başka bir müdahaleye gerek kalmadan nihai halini alır. Bu da iyileşme sürecinden sonra hazırlanan dişlerin estetik çerçevesini tamamlar.

Diş eti hastalığı ve sorunları giderildikten sonra pembe estetik uygulanmaktadır. Pembe estetik uygulamalarının seçiminde ağırlıklı olarak diş etlerinde ortaya çıkan sorunları ortadan kaldırmak amaçlanır. Uygulanan tedavi yöntemleri sayesinde hastaların kanama ve şişlik olmadan sağlıklı pembe diş etlerine sahip olmalarını sağlanır. Estetik amaçlı tedaviler bu aşamadan sonra başlar.

Sağlıklı ve güzel bir gülümsemeye ulaşmak için dişler, diş etleri, dudaklar ve yüz hatlarının birbiriyle uyumlu olması gerekir. Pembe estetik tedavisinde kişinin gülüşüne zarar veren diş eti faktörü tedavi edilir. Pembe estetik kişiye özel uygulanmaktadır. Öncelikle kişinin gülümsemesini bozan faktörler tespit edilir. Ardından, bu faktörlere dayalı olarak hangi işleme içeriğinin kullanılacağını belirlenir. Kişinin gülüşünü bozan faktör çok fazla diş eti ise diş etleri biraz zayıflar.

PEMBE ESTETİK MÜDAHALELERİ NELERDİR?

Diş eti şekil bozuklukları ve asimetrilerinin giderilmesi (gingival manikür), gülümseme sırasında fazla diş etinin alınması (diş eti gülüşü) ve diş etindeki renkli bölgelerin giderilmesi gibi işlemler pembe estetiğe yapılan müdahalelerdir. Bu operasyonların amacı istenilen renk ve dokuda sağlıklı diş etleri elde etmek ve bu sağlıklı diş etleri yardımıyla mevcut veya gelecekteki dişlerin estetik görünümünü sabitleyen bir çerçeve oluşturmaktır. Bu çerçevenin takılması ve dişlerin ideale yakın görüntü formatı sayesinde estetik ve daha hoş bir gülüş elde edilir. Bu şekilde gülüşlerinizi saklamanıza gerek kalmaz.

 

PEMBE ESTETİK AŞAMALARI NELERDİR?

Öncelikle pembe estetik çerçevesinde her hastaya aynı işlemin yapıldığını iddia edilemez. Bu nedenle, adımlar gerçekleştirilen işleme bağlı olarak değişebilir. Her durumda hastanın diş ve diş etlerinin muayenesi ilk adım olarak kabul edilebilir. Çünkü bu işlemler yapılmadan önce var olan rahatsızlıkların giderilmesi gerekir. Çürük, diş kırığı, diş eti hastalığı gibi problemler varsa bu problemler tamamen ortadan kalkar. Bundan sonra dişeti estetiği aşaması başlayabilir. Hastaya özel tasarlanan işlemler sayesinde daha güzel, etkileyici bir gülüş elde edilir. Estetik sonrası hangi işlemlerin yapıldığını ve kaç seansta tamamlandığını da belirler. Bu nedenle net bir seans sayısı belli değildir. Ancak muayene sonrasında diş estetiği planlanabilir ve diş hekimi bu plana göre seans sayısını tahmin edebilir. Seanslar da tahmine göre programlanabilir.

 

PEMBE ESTETİĞİN ZARARLARI VAR MIDIR?

Doğru yapıldığında pembe estetik dişlerinize ve diş etlerinize asla zarar vermez. Estetik bir işlemden kolayca faydalanabilir ve endişe duymadan mükemmel bir gülüşe kavuşabilirsiniz. Aslında bu diş eti estetiği birçok avantaj sunar. Bu avantajlardan bazılarına değinecek olursak belki de en önemlisi , diş kaybı büyük ölçüde önleyebilmesidir. Bunun yanı sıra diş etlerinin ve dişlerin uzunlukları ideal bir orana göre ayarlanır. Daha sonra diş eti iltihabı varsa tedavi edilir.

Tabi estetik güzellik için tercih edenlere estetik kaygılar, özgüven ve gülümseme problemlerinin önüne geçilir. Dişleri destekleyen tüm dokuların daha sağlıklı bir şekle kavuşmasını sağlıyoruz. Tüm bu avantajları göz önünde bulundurduğumuzda bu işlemin zarardan çok avantaj sunduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle doğru yapılmış bir pembe estetik, size zarar sağlamaz, aksine yarar sağlar.

 

PEMBE DİŞ ESTETİĞİ KALICI MIDIR?

Pembe estetik işleminin sonuçları elbette kalıcıdır. Tasarım, diş etlerinin ihtiyaç duyduğu tüm kesimleri planlama içerisine dahil edilir. Ardından başvuru aşaması buna göre başlamış olur. Hangi işlemler önerilirse önerilsin diş eti estetiği sonuçları kalıcıdır ve bu sayede kişinin estetik olarak daha güzel bir gülüş arzusunu karşılar. Ancak bu konuda önemli bir detayın altını çizmekte fayda var. Bu önlemlerin alınması ağız ve diş sağlığının veya temizliğinin ihmal edilmesi gerektiği anlamına gelmez. Düzenli olarak diş kontrollerinizi yaptırmalı, ağız ve diş sağlığınıza dikkat etmelisiniz. Dişlerinizi fırçalamak ve diş ipi kullanmak da çok önemlidir.

 

Diş eti hastalığına karşı gerekli önlemleri bu şekilde almış olursunuz. Bu şekilde dişinizin estetiğini bozmamış olursunuz. Her ne kadar işlem kalıcı olsa da, bakım ve önlemler alınmadığında kalıcı hasarlara da sebebiyet verir. Buna sebebiyet vermemek ise tamamen hastanın elindedir.

 

PEMBE DİŞ ESTETİĞİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Pembe diş estetiği için pek çok yöntem uygulanabilmekte. Hangi yöntemlerin tercih edileceği ise hastanın ihtiyaç durumu ve diş sorunu dikkate alınıyor. Pembe diş estetiği yöntemlerinden bahsedecek olursak;

Rejeneratif: Diş eti hastalığından dolayı bazen destek dokular zarar görebilir. Bu yöntem sayesinde vücudun yapı mekanizmalarını harekete geçirmeyi amaçlar. Böylece yeniden şekillenme süreci başlar ve zarar gören kumaşları kendi kendine onarmak mümkün olur.

Gingivektomi: Bu işlem genellikle pembe estetiğin en popüler tekniklerinden biridir. Diş etlerinin büyümesi ve ceplerin oluşması nedeniyle devreye girer. İşlem sırasında fazla doku alınır ve böylece diş etleri ideal düzeye getirilir. Hasta gülümsediğinde ve konuştuğunda daha estetik bir görünüm elde edilir.

Gingivoplasti: Görünen çok fazla diş etinin düzeltilmesi ve düzleştirilmesine yönelik bu işlemin de sıklıkla uygulandığı söylenebilir. Laminat ya da zirkonya gibi işlemlerle de bu işlemi tamamlamak mümkündür.

Kron Boyu Uzatma: Diş dokusu kaybıyla baş etmeyi amaçlayan bu işlem sırasında fazla diş eti dokusu uzaklaştırılır. Kemik dönüşür ve dişler uzar. Bu işlemlerin yanında elbette hastanın ağız ve dişlerinin yapısına ve diş etlerinin durumuna göre daha farklı müdahaleler de yapılabilmektedir. Pembe estetik ile ilgili tüm sorularınızı hekimlerinize danışabilirsiniz.

PEMBE ESTETİK ÖNCESİ VE SONRASINDA NELER YAŞANIR?

Hastanın beklentilerinin diş hekimi ile net bir şekilde tartışılması çok daha ideal seçimlerin yapılmasını sağlar. Bu nedenle hasta ve diş hekimi arasındaki iletişim pembe estetik için çok önemlidir. Estetik öncesi araştırmalar ve olası problemler belirlenir. Ardından yapılacak işlemler sırası ile hastaya teslim edilir.

Ardından planlama ve gerekli tedbirler hayata geçirilir. İşlemler sonrasında hasta ağız ve diş sağlığına ve temizliğine dikkat etmelidir. Ayrıca üzerinde durulması gereken bir husus da rutin diş kontrollerinin durdurulmasıdır. Pembe estetik sonrası en dikkat edilmesi gereken husus budur.

Soru & Cevap

Kaç yaşında diş teli takılır?

10 yaşından itibaren diş teli tedavisine başlanabilir.

Cevabı bulamadınız mı?

En hızlı şekilde dönüş sağlamaya çalışıyoruz.

Submit question!